Ako správne triediť obaly od rýb a rybích výrobkov

Slováci a Slovenky zjedia ročne v priemere 5,9 kg rýb na osobu, pritom odporúčaná dávka je 17 kg. Hoci Slovensko nepatrí medzi najväčších konzumentov rýb na svete, malo by nám záležať na tom, do akých obalov sa výrobky z rýb balia, a následne ako sa tieto obaly správne triedia a recyklujú. Na dôležitosť správneho triedenia týchto obalov upozorňuje OZV ENVI - PAK (odkaz na externú stránku, otvorí sa v novom okne)

Ryby by mali mať svoje pevné miesto v našich jedálničkoch a konzumovať by sme ich mali aspoň dvakrát do týždňa. Jeme ich však hlavne v letnom, dovolenkovom období, nakoľko sú ľahko stráviteľné. Navyše sú zdrojom kvalitných bielkovín, cenných minerálnych látok, stopových prvkov a vitamínov. S vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín majú priaznivý účinok na srdcovo-cievny systém. Z výsledkov prieskumu Eurobarometer (odkaz na externú stránku, otvorí sa v novom okne) o spotrebiteľskom správaní vyplýva, že aspoň raz za mesiac konzumuje ryby a morské plody iba 45 % Slovákov a Sloveniek. Zo sladkovodných rýb sa u nás konzumuje hlavne kapor a pstruh, prípadne sivoň, sumec, šťuka alebo zubáč. Z morských prevláda losos, makrela, slede, tresky a tuniakové ryby.

Rôzne druhy výrobkov z rýb sa balia do rôznych druhov obalov. Najčastejšie sú ryby a výrobky z nich balené v obaloch, ktoré patria do zberných nádob na kov (či už sú to konzervy alebo hliníkové obaly). Rôzne rybie šaláty (ako napríklad treska v majonéze) sú balené v plastových obaloch. Do plastu, prípadne do papiera sa balia mrazené ryby a rybie výrobky. Medzi rybími produktmi nájdeme aj také, ktoré sú balené v skle. Väčšinou to záleží od toho, aký druh ryby si kupujeme. Pri triedení obalov z rýb sa riaďte pravidlami triedenia svojej obce. Ako správne vytriediť vybrané obaly od rýb sa dozviete z priloženého plagátu.

Plagát: Ako správne triediť obaly od rýb a rybích výrobkov (súbor PDF, 588 KB, otvorí sa v novom okne)