Veselo pri muzike

Nápad pre folklór-logo

„Kedyže to, kedyže to žitko zíde, čo na moju, čo na moju svadbu bude...“ I tak sa niesli slová kultúrnym domom v Kšinnej z úst členov folklórnej skupiny Bukovina. nadácia poštovej banky-logoNetrvalo dlho a radostne sa začali pripájať najprv návštevníci s neistými hlasmi a neskôr už aj s rytmickým podupkávaním. FSk Bukovina si totižto pre obyvateľov Kšinnej a milovníkov ľudovej hudby a tanca pripravila jedinečné podujatie s názvom „Veselo pri muzike“. A že bolo veselo, by vedel potvrdiť každý návštevník tohto podujatia.

Na svoje si prišli, ako sa povie, všetky generácie. Niektorí návštevníci sa iba potešili krásnou melódiou a piesňami, iní si aj svižne zatancovali. Na parkete sa tak pohybovali deti od útleho veku až po starších obyvateľov dediny. Prvýkrát mali diváci možnosť naučiť sa aj jednotlivé kroky niekoľkých tradičných tancov, s ktorými FSk Bukovina pravidelne vystupuje vo svojich kultúrnych programoch. Na úvod sa tanečné páry, ale aj jednotlivci, pripojili k členom skupiny a krok po kroku si prešli „židovku“. Ide o pomerne jednoduchý tanec, ktorý je obohatený o individuálne párové, ale aj skupinové točenie, čo vytvára krásny kruhový obrazec. Následne sa mali možnosť zapojiť aj k obľúbenej mazúrke, „staroverskej polke“ či veselému „strašákovi“.

V prípade, ak by sa niekto obával, že by program nebol dostatočne naplánovaný, veľmi rýchlo by sa milo presvedčil o opaku. Okrem tradičných tancov a veselých piesní, pri ktorých sa uvoľnili a popustili svoje hlasy, im bola k dispozícií aj voľná zábava. Tú neúnavne viedla všetkými milovaná cimbalovka. Pozornému poslucháčovi však neušli hladké tóny a jemné zvuky vynoveného cimbalu. Tomu sa po mnohých rokoch dostalo renovácie v  podobe nakúpenia a následnej výmene strún, ochranného prenosného obalu a otočnej stoličky, vďaka finančnej podpore Nadácie Poštovej banky, z grantového programu Nápad pre folklór.

Podujatie „Veselo pri muzike“ tak veľkolepo prilákalo občanov Kšinnej i celej Uhrovskej doliny do kultúrneho domu. Návštevníci naplno prejavili záujem o tradície viacerých generácií obyvateľov obce a naučili sa tance, ktoré môžu šíriť ďalším a ďalším generáciám.V tomto období, kedy ľudia opätovne hľadajú cestu k tradíciám a ľudovým prvkom, splnilo svoj účel stopercentne.  Veríme, že sa v našej obci budú podobné podujatia pravidelne organizovať.

Vladimíra Drábiková

Veselo pri muzike (odkaz na video na YouTube, otvorí sa v novom okne)

Odkaz do fotogalérie - Veselo pri muzike (otvorí sa v rovnakom okne)